De gemeente Peel en Maas zet in op gestage en duurzame groei. De gemeente wil dit doen op een manier dat de dorpen er beter en mooier op worden, en met aandacht voor wat gemeenschappen, de gemeente en de ecologie kunnen dragen. Zo kan het inwonersaantal van Peel en Maas op termijn stijgen naar 50.000.
Gemeente Peel en Maas
Peel en Maas staat er voor de komende jaren financieel goed voor. De begroting komt de komende vier jaar uit op een positief saldo. Vanaf 2028 ontvangt de gemeente wel flink minder geld van het Rijk. Gelukkig kan de gemeente Peel en Maas dit opvangen door vanaf dat jaar niet meer jaarlijks € 2 miljoen te sparen. Dat is goed nieuws voor de inwoners, ondernemers en organisaties. De gemeentelijke belastingen kunnen laag blijven en er is ruimte om te blijven investeren, bijvoorbeeld in woningbouw, goede voorzieningen en zorg. Tegelijkertijd is het van belang om alert te blijven en de goede financiële positie te behouden, omdat er nogal wat onzekerheid is over de bijdrage die gemeenten krijgen van het Rijk in de toekomst.
Gestage en duurzame groei
De komende jaren staan in het teken van het wegwerken van het woningtekort dat in de afgelopen pakweg 15 jaar is ontstaan. De bouw van meer woningen moet zorgen voor kansen voor starters die nog thuis wonen en voor senioren, zodat doorstroming op gang komt. Het zal ook zorgen voor een groei van de gemeente. Peel en Maas wil dit gestaag en duurzaam doen, met aandacht voor de betaalbaarheid van woningen en de kwaliteit van de omgeving. Binnen een jaar kunnen 300 woningen gebouwd worden. De start van de bouw is onder andere afhankelijk van elektriciteitsaansluitingen en capaciteit van bouwbedrijven. Voor de komende drie tot vijf jaar zitten er plannen voor 1.000 woningen, verdeeld over alle kernen, in de pijplijn. Waarbij het ene plan concreter is dan het andere. De gemeente wil er voor zorgen dat deze plannen ook daadwerkelijk woningen worden, door de capaciteit in te zetten op projecten met de hoogste slagingskans en door gronden aan te kopen, waardoor de gemeente zelf meer regie heeft op de bouw.
Scholen, zorg en verkeersveiligheid
De gemeente gaat de komende jaren verder met nieuwbouw en renovatie van scholen. Samen met partners wordt gewerkt aan de doorontwikkeling van een lokaal ontwikkelbedrijf voor mensen met een afstand tot de arbeidsmarkt, als opvolger van de NLW en in combinatie met HAL9. Verder wordt ingezet op goede zorg voor volwassenen, ouderen, kinderen en jongeren, ook in de toekomst. Op dit gebied gebeuren ook veel mooie dingen in de dorpen zelf, ‘omzien voor elkaar’ is gemeengoed in Peel en Maas. Goede gezondheidszorg is ook van belang, Peel en Maas draagt bij aan de versterking van de GGD in Noord-Limburg. Daarnaast wordt er geld vrijgemaakt voor het duurzaam en verkeersveilig inrichten van wegen. De komende jaren gebeurt dit in onder andere Baarlo, Kessel, Maasbree, Meijel en Panningen en in het buitengebied.
Kadernota 2026
Deze plannen heeft de gemeente kenbaar gemaakt in de Kadernota 2026. Hiermee wordt vooruitgeblikt op 2026 en de jaren daarna. De kadernota is aangeboden aan de gemeenteraad, die er op 1 juli over vergadert. De raad kan dan nog zaken wijzigen of toevoegen. Als de Kadernota door de gemeenteraad is vastgesteld, worden de plannen verder uitgewerkt in de Begroting 2026.
Er zijn nog geen reacties geplaatst