Skip to content

Eerste Henk Willems-lezing in Truijenhof in Meijel over de Noordervaart

22 februari 2024 | 10:00

Op woensdagavond 21 februari hield de Ospelse heemkundige Henk Hermans een lezing over het ontstaan en de verdere ontwikkeling van de Noordervaart.

Noordervaart

Henk ging uitvoerig en met veel humor in op tal van facetten van deze door keizer Napoleon tussen 1806 en 1810 deels aangelegde waterweg, bedoeld om Antwerpen met de Rijn bij Dusseldorf te verbinden. Het was een enorm duur en technisch ingewikkeld project. Hij verhaalde over de voorgangers van het kanaal (Fossa Eugeniana), over de bruggen, de sluizen, de duikers en natuurlijk de duizenden gravers, afkomstig uit verre oorden. De heemkundige ging ook in op de financiering en ingewikkelde manier van uitbetaling. In enkele gevallen leidde die tot grote conflicten waaronder in 1810 in Maasbree, toen te late betaling bijna eindigde in een lynchpartij. Tenslotte vertelde hij over het kanaal nadat in 1810 werd besloten om te stoppen met graven. Herhaaldelijk gingen er stemmen op om het kanaal alsnog te voltooien, tot op de dag van vandaag.

Na twee uur en tientallen dia’s werd de avond afgesloten met een warm applaus door de liefst 65 aanwezigen. De voordracht was de eerste Henk Willems-lezing, bedoeld om de enkele jaren geleden gestorven Henk Willems te eren vanwege diens grote verdiensten voor de Meijelse geschiedschrijving.

Advertentie

Er zijn nog geen reacties geplaatst


Plaats een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Advertentie

Foutje gespot?

Oeps, je hebt kennelijk een foutje gespot.
Fijn dat je ons op de hoogte brengt. Met een paar klikken kun je ons hierover een berichtje sturen. We doen ons best het foutje zo snel mogelijk te herstellen en je hiervan op de hoogte te brengen.

Advertentie

Iris-Neessen
Iris Neessen uit Meijel
31 maart 2025 | 16:03
2025_03_30-EHBO-Meijel-eert-haar-jubilarissen-en-verwelkomt-nieuw-erelid-3
25 en 40 Jaar lidmaatschap
30 maart 2025 | 18:04
Foto Gemeente Peel en Maas
Van 7 tot en met 15 april 2025
28 maart 2025 | 13:39

Advertentie